jackandryansis90421 jackandryansis90421
  • 04-05-2018
  • Mathematics
contestada

Using the rate of $8 for every 2 pounds of rice, how much would a 1/2 pound of rice cost

Respuesta :

Skøll1922
Skøll1922 Skøll1922
  • 04-05-2018
2/½=4
8/4=2
It would be 2$
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-05-2018
2 pound = $8

1 pound = $8 ÷ 2 = $4

1/2 pound = $4 ÷ 2 = $2

Answer: $2
Answer Link

Otras preguntas

ary Egan needs to drain his 21 comma 000​-gallon inground swimming pool to have it resurfaced. He uses two pumps to drain the pool. One drains 15 gallons of wat
How do you simplify this ratio? 2:25
Which of the following is a sink? A. fossil fuels such as coal, oil, and gas B. a location for carbon dioxide storage C. the origination point of a gas, suc
Why did Rome break out in civil war?​
Outgassing refers to:__________ A) Changes in the total amount of water on Earth through evapotranspiration. B) A steady-state equilibrium in the water system
Julia enjoys shooting paper balls into the wastebasket across her office. She misses the first shot 50% of the time. When she misses on the first shot, she miss
Pls help! Brainliest!
there are 27 students in mrs. Yean's homeroom. 12 of them have home computers how many students don't have a home computer?​
What are the solutions to the equation x2 + 4x + 5 = 0?
The economy of Atlantia is defined by the private ownership of the means of production. Although products produced and prices are based on market factors, the g