tdunn2023p6shu2 tdunn2023p6shu2
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

Kim spent $26 on a magazine and 6 notepads have the magazines cost $2 then how much was each Notepad

Respuesta :

sweetienaila536
sweetienaila536 sweetienaila536
  • 03-05-2018
The answer is $4 per notepad.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
First you subtract the $2 from the total of $26 to get $24 for all the Notepads together, then you divide the $24 by the number of notepads. 24 divided by 6 equals 4. So each notepad cost $4.
Answer Link

Otras preguntas

The total amount of debt owed by the Federal government is represented by the total value of the outstanding:
why are some people left-handed and others right-handed?!?!??!
Either Bill Clinton or George W. Bush was president when the World Trade Center towers were destroyed. But Bush was not president at that time. Therefore, Bill
If the number of consumers in the market for good A decreases, what will happen to the equilibrium price and quantity of good A?a. The equilibrium price and qua
After 3 points have been added to every score in a sample, the mean is found to be M 5 83 and the standard deviation is s 5 8. What were the values for the mean
PLS HELP (algebra 1) solve -6 + 8(16 - 19z)
Answer this question properly​
expand the following:a) 8(×-2y)​
check all that apply. if cos0 = 13/5, then: ?
In the years between 1865 - 1900, what ideas and philosophies most influenced the transformation of the United States from isolationism to expansionism?