Seudónimo
Seudónimo
02-05-2018
Mathematics
contestada
20 points! I really need your help here.
Respuesta :
Аноним
Аноним
02-05-2018
find the volumes og each box
Single serving box = 1/2 * 7 *3 * 9 = 94.5 cm^3
Family size = 1/2 * 8 * 3 * 16 = 192 cm^3
Find the cost by unit volume:- single costs 1.25 / 94.5 = 0.013228
family costs 2.5 / 192 0.01302
So the family bar costs less by unit volume and is the better buy.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 82+ )
Otras preguntas
Choose all that apply. Examples of primary sources would include _____. diaries fictional works artifacts human remains scholarly works
You can travel by boat between Mazatlán and Los Cabos. True False
What was the difference between new freedmen and African Americans in established communities
Ethan burns 650 calories when he runs for 1 hour suppose he ran 5 hours in a week
Read the following poem "fog" by Carl Sandburg: The fog comes on little cat feet. It sits looking over harbor and city on silent haunches and then moves on. W
why is a snake used to represent the American army?
PLEASE HELP! 25 POINTS listen the question number then answer
How tall is the tree
Question 5 Unsaved What effect did the War of 1812 have on American politics? Question 5 options: It caused many Americans to be abstain from voting It ushered
What are the first four terms of the sequence shown below? an = 5n ‒ 1 A. ‒1, 4, 9, 14 B. 4, 9, 14, 19 C. 5, 6, 7, 8 D. 6, 11, 16, 21