daphneg daphneg
  • 04-04-2018
  • Mathematics
contestada

If 12 ounces cost 0.80 how many ounces of the soft drinks could you buy for 2.40

Respuesta :

noahlees2007 noahlees2007
  • 04-04-2018
Well you should first divide 2.40 by 0.80 well 8 goes into 24 3 times so so now you multiply 12 by 3 so the answer is 36

Hope This Helps!
Answer Link

Otras preguntas

What is a reason why a dictatorship can also be a democracy
Who said that before a society could advance, social behavior had to be studied scientifically? a) Harriet Martineau b) Auguste Comte c) Karl Marx d) Max Weber
Alcohol and other psychoactive drugs affect which parts of the brain?#1. primitive brain#2. reasoning center of the new brain#3. neocortex#4. old brainA. option
Why was Muhammad afraid to tell people that an angel had spoken to him
Tamia owns 225 shares of stock in a toy manufacturing company. The current price of the stock is $27.42 per share. If the price of the stock decreases to $22.49
plants release water onto their leaves in sublimation true or False?
the ratio of the number of boys to the number of girls in a club last year was 4:7.This year,71 new members joined the club, The ratio of the number of boys to
(-10+7x^3+6x^5-43x^4+36x) divided by (6x-1) in long division
[(-7) - (-4) + (-3)] then add 6
How many officers make up the current Directorate? Listen their names and positions.