chinashoaleh
chinashoaleh chinashoaleh
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

One brand of cereal sells for $2.89 for 9 ounces. What is the unit
price per pound?
a. $.32
b. $4.29
c. $2.15
d. $5.14

ANSWER IS NOT A

Respuesta :

crankthatemmi
crankthatemmi crankthatemmi
  • 05-03-2018
The answer would be B $4.29
Answer Link

Otras preguntas

Please help me out here!
sara bought two board of wood for a club project. one board is 18 inches long, and the other board is 30 inches long. she wants to cut the wood into the longest
round 168,356 to the nearest ten thousand
Please help me find this, it's urgent!
Read this sentence: Hunting endangered whales should be outlawed. What type of claim is this sentence? A. Claim of fact B. Claim of definition C. Cl
Mrs. Sappleton enters the room and rattles on about her husband and brothers returning home from their hunt. Framton responds by saying: "The doctors agree
Solve for x −4≤11−3x Please Help
How do you factor 7+14
Given a quadratic function, y = ax^{2} + bx + c, what happens to the graph when "a" is positive?.
I don’t get how to solve this