dezariaspencer
dezariaspencer dezariaspencer
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

A box of 24 chocolate truffles cost $28.50 and individual truffle cost $1.50 how much do you save by purchasing a box of 24

Respuesta :

alexisvalverde alexisvalverde
  • 01-03-2018

[tex]1.50 \times 24 = 36 \\ 36 - 28.50 = 7.5[/tex]
you save $7.50
Answer Link
KaitlynGarrison KaitlynGarrison
  • 01-03-2018
You would save exactly 7 dollars and 5 cents because if you do 1.50 x 24 in a whole box it would 36 dollars and if you subtract that from 28.50 you would get 7 dollars and 5 cents. 
Answer Link

Otras preguntas

When Mendel crossed two hybrid plants for stem height (Tt), what results did he always get?
how are solutions and compounds similar
The epidermal tissue of a plant prevents _________.
What did J.J. Thomson discover about the atom that changed the atomic model previously used?
Factorise fully. X^2 +6x+5
An oil tanker empties at 3.5 gallons per minute. Convert this rate to cups per second. Round to the nearest tenth.
Use breaking apart to find the product in multiplication 7x3
The Emancipation Proclamation declared slaves in which of the following areas “forever free?” (A) All areas of the United States (B) All areas of the Confederac
What does CPU stand for. And it is the _____ of the computer
which stage of a river development is characterized by flat floodplains