peroWendellcassymm
peroWendellcassymm peroWendellcassymm
  • 04-01-2016
  • Mathematics
contestada

Which equation models this problem? Susan paid $36.90 for nine washcloths. What is the unit price, p, per washcloth?
a. 36.90p = 9
b. p/9 = 36.90
c. p/36.90 = 9
d. 9p = 36.90

Respuesta :

Billymkhoi
Billymkhoi Billymkhoi
  • 04-01-2016
d. 9p = 36.90 is the correct answer.
Answer Link

Otras preguntas

Help please this I'd for geometry
What is the 54th element on the periodic table?
What is the Geocentric theory in your own words?
What does imagery mean
What is 38/50 as a decimal... and what is 28/50 as a decimal? PLEASE HELP ME !!!! i hate struggling with homework!
What's an equivalent fraction for 10 15 by dividing
what is the prefix of enactment?
Help please this I'd for geometry
how could you compare the energy carried in two different longitudinal waves
HOW TO FIND THE MISSING NUMERATOR IN ANY FRACTIONS LIKE 4/8=  ?/4