xitlalick86
xitlalick86 xitlalick86
  • 02-02-2018
  • Mathematics
contestada

you can buy a 6 rolls of toilet paper for $6.97 or 12 pack for $9.24. which is better to buy

Respuesta :

AthenaSinclair AthenaSinclair
  • 02-02-2018
if you divide $6.97 by 6 (to find how much each roll is) you would get about $1.16 per roll and if you divide $9.24 by 12 you would see that each roll is $0.77 each. this tells you that the 12 pack of toilet paper is the better deal because each roll is cheaper.
Answer Link

Otras preguntas

The finance function of business includes all activities that involve money. t or f
factorise 12y+16y need help with maths homework
The solution set for -p^2 − 11p = 0 is
i need help again please
the place where two plates collide and build a new surface feature like these mountains is called a
How long is an individual monarch's term of rule?
uma pizza de queijo tem diâmetro igual a 30 cm e esta dividida em 6 fatias qual e a área de cada fatia
John invested $400 in a savings account. How much interest will he earn in 5 years if the imterest rate is 7%?
Which country suffered the most military deaths in ww2?
Can learning always have a postivie effect on a person's life and why