winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Denise’s mother bought some zucchini for $0.78 per pound. If she paid $2.73 for the zucchini, how many pounds of zucchini did she buy?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 04-01-2018
0.78p = 2.73.....with p being the number of lbs
divide both sides by 0.78
p = 2.73 / 0.78
p = 3.5 lbs <=== ur answer
Answer Link
Jaydoggy
Jaydoggy Jaydoggy
  • 04-01-2018
She bout 3.5 pounds of zucchini
Answer Link

Otras preguntas

Find the area of the trapezoid. Please Help
Add or remove commas, if necessary, until the sentence has correct punctuation.On the way to the ice rink, Cat Grant picked up hotchocolate, and warm mittens at
Can someone help me define these? Please
which best identifies the subplot in Julius Caesar and explains its significance ​
If my data set had an outlier that was quite a bit more than the other numbers in my data set, what would it do to my average? a) decrease the average b) leave
this organ stores urine. * 1. liver 2. bladder 3. skin 4. kidneys 5. rectum 6. lungs
what is the square root of 16?
Carole Baskin Killed Her Husband...
Nicodemus came to Jesus on the sabbith day at noon
what function do cilia have in the respiratory system?​