jennevycoolgirl jennevycoolgirl
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

Chicken cuties are on sale for 3.48 per pound How much will it cost to but 3.5 pounds

Respuesta :

alfreddarwinxzp1rlin alfreddarwinxzp1rlin
  • 02-01-2018
3.48  for 1 pound

You can put it in comparison,

3.48 / 1 = x / 3.5

And then cross-multiply it,
1x = 3.48 x 3.5
x = 12.18 
Answer Link

Otras preguntas

does no one want 50 pts I don't understand I ask a question but no body answers. and its also multiple choice so its not even hard
Write an essay of 500 words in which you compare and contrast leadership in any TWO (2) African states/countries. Your essay should include THREE (3) comparati
Please help I will give the most points
If the inside of a container has a surface area of 20cm², what will be the pressure on each square inch of the container if 117.6kg of force are applied to the
Which affixes mean "without”? Select two options.
Escoge la conjugación en el tiempo imperfecto del verbo entre paréntesis. Hace años ellos no (ir) al cine. iban van irían irán
someone answer this ASAP!!!!!
20 points, please explain your answer :)​
Dialogue is important in a story for two reasons which of the following is one of the reasons
please help meeee, much appreciated!!!!!!