23hardinc 23hardinc
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

if 3 3\4lbs of candy cost $20.25, how much would 1 lb of candy cost

Respuesta :

ogang0522 ogang0522
  • 02-01-2018
3 3/4 =3.75
20.25 divide 3.75 = 5.4
one pound of candy costs 5.40
Answer Link

Otras preguntas

What causes rocks to change composition when reacting with oxygen? Please help!!
What is the second hottest layer of the atmosphere?
What causes rocks to change composition when reacting with oxygen? Please help!!
Side a of a triangle is 4 cm longer than side b. Side c is twice as long as side b. What is the length of each side if the perimeter is 28 cm? Draw and label
What does the word "valentine" mean?
were is most of earths water
Describe how the ocean plays a role in stabilizing Earth’s weather conditions
If 3t − 7 = 5t , then 6t = how do you solve this
what multiplies to -140 and adds to -31
during a bike challenge, riders have to collect various colored ribbons. each 1/2 mile they collect a red ribbon, each 1/8 mile they collect a green ribbon, and