nicole270 nicole270
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

If three pounds of bananas cost $4.50, find the cost of 10 pounds of bananas

If three pounds of bananas cost 450 find the cost of 10 pounds of bananas class=

Respuesta :

juliamartin21 juliamartin21
  • 01-12-2017
Each pound costs $1.50 so 10 times $1.50= $15
Answer Link

Otras preguntas

what would be the observation when you dipp magnesium hydroxide in a blue litmus paper and a red litmus paper. also what would be the conclusion for it​
what is the period of motion of an hour hand on a clock face
The volume V of a cone varies jointly as the area of the base B and the height h. V = 32 cm, when B = 16 cm2 and h = 6 cm. Identify h when V = 60 cm3 and B = 20
nick has x toy race cars. this is one third of what bob has. how many toy cars does bob have?
Select all the correct answers. What are two ways that the Soviet people lost their freedom due to communism in the Soviet Union? People read, saw, and heard on
You decide to get an estimate on the cost of repairs for the green food truck. The mechanic explains that the cost of the repairs comes out to be about $9,500.
please help!!!!! What is the surface area of the right cone below? slanted hight: 15 radius: 8 A. 1847 units2 B. 304 units2 C. 2487 units2 D. 4967 units
Help ASAP no links!!!!!!!!!!!
in an exam 90% students passed if the 15 student fail find the number of students appeared in the examination​
Find the surface area of each figure to the nearest tenth.