herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write an equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

shakiravlasqz shakiravlasqz
  • 01-12-2017
The equation would be $1.76n=c
Answer Link

Otras preguntas

3.2 to the power of 2 is what?
what does it mean for two planes to intersect each other?
Your checking account is overdrawn by $50. You write a check for $20. What is the balance in your account?
use the word emphasis in a simple sentence
lucas compares the portrayal of the colonists in the declaration of independence to?A. enemies in a thriller B. antagonists in a novelC. victims in a dramaD. un
whats 0.362 in expanded form
This city was the scene of one of the most violent demonstrations in American history in 1999 when 100,000 people engaged in civil protest against the WTO? Seat
Which sentence is appropriate in a letter to a friend but not in a formal report? a. Brisbane is located about ten hours north of Sydney, Australia. b. It's a
what is the value of the 9s in 9,975
No irrational numbers are whole numbers true or false