herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

samcole8855
samcole8855 samcole8855
  • 01-12-2017
I think it would be c= 1.76n
Answer Link

Otras preguntas

which of the following is a true statement A. all states have a flat state tax. B. depending on where you live, you may pay no taxes at all. C. all states hav
What was causing the​ different colors in the moths?
By 1700 slavery existed a. only in the southern colonies. b. in all the southern and middle colonies. c. only in royal colonies, rather than in company or propr
Can anyone give me a hand with 7
What did Cesar Chavez do to help politically organize the Chicano movement for civil rights? A) He was the first Mexican Senator elected to Congress. B) He
the roanoke colony founded in1587 was built on
What state has a longer border on the Pacific Ocean, Oregon or Washington?
In the 1925 case Gitlow v. New York, the Supreme Court ruled that _____.
In order to be effective, a media message must _____. A. entertain the viewer or reader and make him change his point of view B. accomplish its purpose and be a
What is tiny holes on the surface of a plant?