ChelsieChevas ChelsieChevas
  • 01-06-2014
  • Mathematics
contestada

Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?

Respuesta :

Karishma Karishma
  • 01-06-2014
just do 6.99 divided by 3
(a)$2.33

times your answer in (a) by 10
(b)$23.3
Answer Link

Otras preguntas

What is the elevation of Cady Hill?
10 PTS.In your OWN words, explain why nationalism was a cause of WW1.
Explain how Radical Reconstruction illustrated the continued conflict between contract and compact political theories
circle groups to show3×(2×3)
in which section of the number line is √17
what does desultory mean?
What is a System Software ?
What are the benefits of Rhine river
Staceys school has 3 lessons in the morning Lesson 1 starts at 8:55am Each lesson is 60 minutes long There is a 20 minute break between Lesson 1 and Lesson 3 Wh
Olga worked 37.5 hours last week at the library and earned 12.50 an hour.if she gets a 2.50 per hour raise,how many hours will she have to work to make the same