SiennaKruz9 SiennaKruz9
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

A 2 pound box of spaghetti costs 2.50.Philip says that the unit cost 2:2.50= 80 per pound.Explain his error

Respuesta :

rjaorcieoyt9ei
rjaorcieoyt9ei rjaorcieoyt9ei
  • 03-11-2017
It should be 2x+2.50=80
Answer Link

Otras preguntas

Show the work Solve for the complex number 1. -2i/1+i 2. i+2/1+i Solve for the quadratic equation 3. -3x^2+x-3=0 4. 2x^2-4x+7=0 Please help! I would really app
An athlete won the gold medal for combined exercises in the Olympics. Her score was 79.275. What is the value of the digit 5 in her score?
Classify the mutations as somatic or inherited.(photo is attached)
Please help: Sampling methods like Simple random sampling, Stratified sampling etc.
prove: an odd number squared is an odd number
Plz help it’s due tomorrow!!!!!
During the early 1900s, how did MOST Latin Americans feel about United States involvement in Central and South America? O Relieved the United States was providi
Find the sum of 4x2 - 4x + 10 and 2x2 + 5x – 8.
Molly's cut is bleeding and she is worried that it will not stop. Using your knowledge of the homeostatic process, what would you say to reassure her that the b
Whats the best use for horses?