alicia7727 alicia7727
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

A 16 oz package of brown rice cost 79cents and 32oz package of white rice costs $3.49 which package is a better deal

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2017

0.79 / 16 oz = 0.049 ( price for 1 oz of brown rice)


3.49 / 32 = 0.109 ( price for 1 oz of white rice)

 the price per oz of brown rice is cheaper then 1 oz of white rice so the brown rice is the better deal


Answer Link

Otras preguntas

Within __________ after the date a clients' trust account is opened, the information relating to the account must be transmitted to the Agency through its eLice
solve for x: 9+9x>18
What is the quotient of a-3 over 7 divided by 3-a over 21
As part of your job, you may study the frequency of blood types in human populations, or watch the behavior of monkeys or apes, or dig for early hominid bones i
Compare each percent to 1 by inserting the symbol <, >, or = to make a true statement. a. 9.7% _____ 1 b. 80% _____ 1 c. 127% _____ 1 d. 100% _____ 1
The last step in a proof contains the
How do I answer this question? 6(1-5m) My homework says to simplify the answer so would 6-30m Be the answer?
A jar contains 6 blue, 4 red, and 2 green marbles. What is the probability that three blue marbles are drawn with out replacement?
write 7/20 as a terminating decimal​
A __________ account is a consumer driven health care program that allows employees to carry-over the unused funds still in their account.