kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

What does a hero usually do shortly before embarking on his quest?
Describe the long term effects of competition on populations of two different species competing for the same source.
Which word in the sentence is the predicate nominative? Houston is the largest city in the state of Texas. a. city b. state c. Houston d. Texas
what is 8.5% written as a fraction in simplest form
What does William brad fords quote one small candle mean?
What is 7.3 billion divided by 7?
What is the unit rate for 14 lb for $2.99
what characteristics do tragric heroes share?
a club had some money to purchase new chairs after buying 355chairs at 199$ there was 1068$ remaining how much money did the club had first
An atom of element X has one more shell of electrons than an atom of beryllium, but it has one less valence electron than beryllium. Which element is element X?