Emmad2985 Emmad2985
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

At the produce store you can buy 7 bags of bananas for $48.51. How much would it cost if you were to buy 5 bags

Respuesta :

kritter1
kritter1 kritter1
  • 03-10-2017
Find out the cost of 1 bag of bananas and multiply that by 5. 

48.51/7= $6.93 per bag 

6.93 x 5 = $34.65 for 5 bags 

Hope I helped :) 
Answer Link

Otras preguntas

The cost to produce a book is 1200 to get started plus 9 dollars per book. The book sells for 15 dollars each. How many books must be sold to make a profit?
Help me find the Scale factor of these two rectangles!
What is it called when people cut down trees for timber and use the new land to grow crops?
Which group would likely NOT be on the President's foreign policy team
Review the spelling pattern in these words: eccentric | exaggerate | recommend Which word best fits this spelling pattern? A) knee B) succeed C) write D) psycho
please help me with this assignment
After calculating her BMI, Leilani is alarmed to see that the number falls in the overweight category. She makes it a goal to eat healthier, hoping to change th
Somebody saw something. Vrai ou faux ?
Why is the Battle of Britain the most important battle in history?
A jewelry designer is making identical bracelets. She has 21 blue beads and 14 red beads. What is the greatest number of bracelets she can make using all of the