ItzShadowYT ItzShadowYT
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

a certain type of nuts are on sale at $0.35 per pound tamara buys 2 pound of nuts how much will the nuts cost

Respuesta :

SL08 SL08
  • 03-10-2017
those are some cheap nuts, i would advise her not to buy them because if they're that cheap something might be wrong with them.

anyways,
.35*2 = .70

2 pounds of nuts will cost $0.70
Answer Link
hyene hyene
  • 03-10-2017
Ok so you’ll have to multiply $0.35 with the amount of pounds she buys, so $0.35 x 2 pounds. Which will give you $0.70 worth of nuts
Answer Link

Otras preguntas

4. Traditional economies do not use _______________________________ as a medium for trade.
0.59 write the decimals in expanded form
According to socialist theory, what contributed to the economic gap between the rich and the poor?
An average person in the United States throws away 4.5 × 10–1 kg of trash per day. In 2013, there were about 3.2 × 106 people in the U.S.About how many kilogram
What does "sometimes lies were more dependable than truth." mean?
this is in my homework paper 5300 divided by 10 to the second
how much more is 7/20 than 3/20
Juliette is driving her car when she sees a cat run across the road. If she is able to stop the car over a distance of 0.025km in 2.5 s, what is her average acc
order from least to greatest 5.04;5.4; 5.406; 5.064
Which equation is equivalent to y-6=-12(x+4)