sofiaanddaevion
sofiaanddaevion sofiaanddaevion
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

Nuts cost $1.75 per jar. How many jars can you buy with $14?

Respuesta :

livvygrace04
livvygrace04 livvygrace04
  • 02-09-2017
8 is the answer. Divide...
Answer Link
gitanatropicalotahqt gitanatropicalotahqt
  • 02-09-2017
The equation is 

1.75 J = 14

       J = 14 ÷ 1.75

       J = 8 
You can buy 8 Jars with $14.00
Answer Link

Otras preguntas

. A pattern of being late for work or for appointments is usually
Which of the following is not part of testing a hypothesis? A. Gathering evidence B. Reasoning C. Collecting data D. Modeling
Charlie had some tests done recently to assess his risk for certain diseases. The results showed that he has a waist circumference of 47 inches, a BMI of 29, an
What organization was not created during the world war 2 years? A) WPB B) OPM C) OWI D) TVA
how did the civil war affect industries in the north?
Which is an implied or indirect reference found in literature? A. a point of view B. a themeC. an allusionD. a symbol
Participating in physical activity can help to reduce stress in all of the following ways EXCEPT: A. it releases stored energy B. it causes fatigue and exhausti
what is sum of 5/8 + 5/8
7e−4=31 solve for e.
Which best describes the way photographs are considered by historians? A)primary source documents that are useful in the study of history B)reliable sources for