giannamercado49
giannamercado49 giannamercado49
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

3 dozen can of tomatoes paste cost $5.76 write the cost as a rate using cents per can

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
3 dozen = 12 x 3 = 36 cans

$5.76 / 36 = $0.16

answer
it cost 16 cents per can
Answer Link
irspow
irspow irspow
  • 02-08-2017
($5.76/3d)(d/12c)=$0.16/c

So the rate is 16 cents per can.
Answer Link

Otras preguntas

5 sentence Share your reaction on the effects of coronavirus in your daily life as a student​
a car is traveling east at 200 km/hr. how many hours will it take to cover a distance of 730 km?​
PLSS HELLPPP MEEE WILL MARK BRAINLIEST
How do humans use the materials in the carbon sink?
Alicia bought a 40-CD case for $15.35.Each CD was priced at $10.25.Formulate an equation to represent the total value,V,of Alicia's CDs and case as a function o
Please show work and be done soon
solve for z. - z/2 + 35= 42
Ultra Trail Running Company manufactures trail running shoes at its Wyoming factory. Some of its costs from the past year​ include: Wages paid to maintenance
Line u has an equation of y = -x + 7. Line v is perpendicular to line u and passes through (-8, -1). What is the equation of line v? Weita thanation in​
1. A male patient has been diagnosed with diminished thyroid function. His doctor prescribes a dosage of 0.150 mg of Synthroid to be taken once a day. If each t