piy4a1oloHopenen piy4a1oloHopenen
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

Annies car used 100 cups of gasoline during a drive he paid $3.12 per gallon for gas. how much did the gas cost ?

Respuesta :

PhMsGirl48
PhMsGirl48 PhMsGirl48
  • 03-03-2017
The gas would have cost $19.50. Hope this helps :)
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-03-2017
16 cups = 1 gallon....so 100 cups = 100/16 = 6.25 gallons

at 3.12 per gallon = (6.25 * 3.12) = $ 19.50 <===
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is a correct name for a side of the given angle ??
how do I solve each system by elimination[tex]6x + 8y = - 10 \\ y = - 5x + 3 [/tex]
Substances such as alcohol that promote the formation of urine are known as ________.
the mass movement of people to the cities was called
help me with questions of the reading please, it’s missing a bit from the reading but just can be posted 1 picture :(((
Max is gearing up for her lacrosse match. What safety measures can help Max stay safe for the big event? wearing the broken safety gear for the match drinking
What bias was expressed by mayor schmitz of san francisco in 1905
if u could be a greek god who would it be and why?
Why is partitioning a direct line segment of 1:3 not the same as finding 1/3 the length of the direct line segment
A forest is cut down to plant a field of corn. How will this affect the biodiversity of the area?