EnamH395298 EnamH395298
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 12 gallons of gas for $26.00, how much did you pay per gallon?

Respuesta :

DeannahE145479 DeannahE145479
  • 03-11-2022

To get pay per gallon, we divide the total payment by the total amount of gallons.

So,

Total Cost = 26

Total Gallons = 24

Pay Per Gallon = 26/24 = $1.08 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

Convert the fraction 5/6
in doing electrolysis, will the copper sulphate solution decolourise?​
find the values of each variable
Last year Kruse Corp had $355,000 of assets, $403,000 of sales, $28,250 of net income, and a debt-to-total-assets ratio of 39%. The new CFO believes the firm ha
Which statement explains why looking at a dimly lit object with peripheral vision at night results in the clearest image of the object? When one looks to the si
Define Political figure
How are the products represented in the chemical equation for photosynthesis? O2 + 6CO2 C6H12O6 + 6H2O 6CO2 + 6H2O C6H12O6 + 6O2
Which expression is equivalent to 4(23)? 0 4(2+3) O4(2 + 13) 4(20 + 3) o 4(20 + 30)
If the annual net income from a commercial property is $22,000, and the capitalization rate is 8%, what is the value of the property using the income approach?
Behavior therapists often use ________ techniques such as systematic desensitization and aversive conditioning to encourage clients to produce new responses to