ElayahO25045 ElayahO25045
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

if a pound of almonds cost eight dollars how many ounces can be bought for $3.80

Respuesta :

MackieO71610 MackieO71610
  • 03-11-2022

Proportions

A pound of almonds is said to cost 8 dollars.

But one pound is equivalent to 16 ounces, therefore:

16 ounces cost 8 dollars

Dividing by 8 we get that

2 ounces of almonds cost 1 dollar

Thus, for $3.80 we can buy 2*3.80 = 7.60 ounces of almonds

Answer Link

Otras preguntas

Work out the surface area of the prism.​
train traveling at 60 mph enters a tunnel that is 5 miles long. The train is one mile long. How many minutes does it take for the whole train to pass through th
What is the probability that one card is either an 8 or a 5
What is foreign exam scores for this semester are 22, 72, 79, 72 and 70 find the measurement of center of the five scores.(mean and median.)
ratio of 9min to 600 sec​
What is the theme for Kruppel Engels
Which of the following sentences is correct? A. Them are twenty students in the class. B. They're twenty students in the class. C. Their are twenty students in
Can you please answer this for me
HELPPPPPPPPPP PLEASEEEEEEEE!!!!!!
The K.E of a body becomes 4 times its initial value. The new linear momentum will be: (a) Same as initial value (b) Four times the initial value (c) Twice the