MelisI52401 MelisI52401
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles. he buys 3/8-lb bag of peanuts for 1.20$

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles he buys 38lb bag of peanuts for 120 class=

Respuesta :

SosaiaQ10268 SosaiaQ10268
  • 03-11-2022
[tex]\begin{gathered} \text{price of }\frac{3}{8}lb\text{ is}\Rightarrow1.2\text{ \$} \\ So,\text{ price of 1 unit is}\Rightarrow1.2\times\frac{8}{3}=32\text{ \$} \end{gathered}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Suppose someone's ceruminous glands did not produce any cerumen. What signs/symptoms would person experience
I WILL GIVE BRAINLIEST FOR WHO EVER ANSWERS THIS! Choose one of the topics below and use all five sentence patterns in a composition of at least 100 words. Retu
Which answer is an equation in point-slope form for the given point and slope? Point: (5, 9); slope: 2
Which variables are unknown? X pressure x volume X * temperature ✓ moles COMPLINE Egde
whats is 3(x + 2) May give a Brainleist to the best answerers 2 people
Mai’s family drinks a total of 10 gallons of milk every 6 weeks. How many weeks does it take the family to consume 1 gallon of milk?
What are the zeros of a quadratic equation written in intercept form?
How many minutes would you have to exercise each day to have a resting heart rate of 60 beats per minute?
(9*9*3)(5+3+2+7+8+7+2)
Somebody please help me with this math question and I’ll give you 26 points please if you are going to submit links do not answer me thank you