a8sh4waynassthemma a8sh4waynassthemma
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?

Respuesta :

matthewsmart
matthewsmart matthewsmart
  • 04-02-2017
12 apples
For 8 apples they cost .525 each
For 12 apples they cost .48 each
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 04-02-2017
The better buy would be 12 apples at  $5.75 makes each apple 48c 
Answer Link

Otras preguntas

Why was the south so upset by lincoln's election in 1860?
Katie said "Negative numbers are intergers". What was her error
Simplify the expression. –16 • 1/8 • 4 + 32 ÷ 2 a. –36 b. 24 c. 8 d. 12
In the following passage, what does commandeer most likely mean? Choose the correct answer. Davey Jones was the sneakiest pirate that ever was, at least accordi
10.75 convert into fraction
what is 6.7 in word form
What is square root of 28 approximated to the nearest tenth?
how to simplify 81 1/2
how to write 6.7 different ways
Your sister is considering two different shapes of her garden. One is a square with side lengths of 3.5 meters, and the other is a circle with a diameter of 4 m