MarcEmGamingYT
MarcEmGamingYT MarcEmGamingYT
  • 03-02-2017
  • Spanish
contestada

Use the following grocery store ad to select the correct answer.
¿Cuál es el precio de un pepinillo y dos libras de pan?

Use the following grocery store ad to select the correct answer Cuál es el precio de un pepinillo y dos libras de pan class=

Respuesta :

juanjoesgarza juanjoesgarza
  • 03-02-2017
pan $1.50 y el pepinillo $1.00
the answer is a).
good luck
Answer Link
Sithurism
Sithurism Sithurism
  • 04-02-2017
The answer is A, el precio de un pepinillo y dos libras de pan es $4.00. The pickle (pepinillo) is $1.00 each, and it cost $1.50 per pound (libras) of bread (pan). Since it is asking for two pounts, 1.50 * 2 is 3.00. 3.00 + 1.00 = 4.00. Therefor, it cost $4.00 in total.
Answer Link

Otras preguntas

20% tip if the bill is 48.25
why are political parties created?
how high is the tree in cm
Oxygen and nutrients are carried through the body by the lungs. please select the best answer from the choices provided t f
if two materials are made from different kinds of atoms, what else should you expect to be different? a. the kinds of neutrons they have b. the properties they
what is the change in internal energy if 60 j of heat are added to a system and the system does 40 j of work on its surroundings? use u = q - w.
what is the easiest way of borrowing money? 1) credit cards; 2) home loans; 3) auto loans; 4) student loans
Evaluate (x y)0 for x = 4 and y = 3. 0 1 2 7
What is the most crippling form of arthritis called?
A spinner is divided into many sections of equal size. Some sections are red, some are blue, and the remaining are green. The probability of the arrow landing o