officialrasia
officialrasia officialrasia
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

In gym class, for every 8 girls there are 1/4 of the number of boys. If there are 24 girls in gym class, How many boys are in the gym class?

Respuesta :

jamesbond3147
jamesbond3147 jamesbond3147
  • 03-02-2017
there would be 6 boys
Answer Link

Otras preguntas

Distribute 4 (3x + 7) 1. 7x + 7 2. 12x + 7 3. 7x + 28 4. 12x + 28
What is the slope of line PT? PLZ plz HELP
appleseed a tech company spends a fixed cost of $1500 to manufacture the wristbands for their new appleseed watch plus $100 per unit manufactured solution
whats the LCM of 63 and 84
y = 1/2 x + 2 x = 8 y = __
How would you describe getting into a car and starting it up? use very specific detail please
Give the answer and explanation/ equation. Toilet paper is sold in cases of 36 rolls for $14.99. What is the price per roll (unit cost)?
15 oranges were purchased. Cost per orange: $0.45 c = total cost of oranges Which equation shows the total cost of oranges?
Suppose one bottle of paint can cover 20 tiles. you have 348 tiles. how many bottles of paint do you need to buy to cover all 348 tiles? explain.
When was MAGCON created?