27vivmoo 27vivmoo
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

if a six pack of soda cost 2.46 how much is one can

Respuesta :

Truffalz
Truffalz Truffalz
  • 03-05-2022

Answer:

one can would be about $0.41

Step-by-step explanation:

Take $2.46 and divide it by 6 because that is the number of cans in the pack, the answer is $0.41 per can.

Answer Link

Otras preguntas

Who is Oliver Twist?
40/100= _ of_ Equal parts and the decimal _
Why did the French invade the German industrial region of the Ruhr in 1923
Kay builds a 1/6 scale model of a train. The actual train is 42 1/2 feet long. How long is the model
The central bank in the United States is called the _____. a. Federal Reserve. b. Federal Government. c. Federal Money.
2/3 is greater or equal to 7/8
In a republic, __________ represent territories and citizens in government. A. absolute monarchs B. dictators C. elected officials D. military leaders Please se
A duck flew at 18 miles per hour for 3 hours, then at 15 miles per hour for 2 hours. How far did the duck fly in all? A. 69 miles B. 75 miles C. 81 miles D. 84
Which one of the following choices best represents an example of eustress? A. Unemployment B. Injury or illness C. Interpersonal conflict D. Starting a new j
what is the difference between DNA and RNA ?