samcute7298 samcute7298
  • 04-04-2022
  • Mathematics
contestada

Which is a better price: 5 for $1.00, 4 for 85¢, 2 for 25¢, or 6 for $1.10?

Respuesta :

sbrookef sbrookef
  • 04-04-2022

Answer:

2 for 25

Step-by-step explanation:

all you have to do is divide money by the number of items.

Answer Link

Otras preguntas

Why were nations such as Czechoslovakia, East Germany, Hungary, and Poland called satellite states of the Soviet Union? They were part of the Allied group duri
If you stand next to a wall on a frictionless skateboard and push the wall with a force of 40n, how hard does the wall push on you? if your mass is 80 kg, show
What is propaganda? Give an example.
I forgot how to do this
plz help me with my home work and explain too plz asap
What is the difference between hypotonic vs hypertonic?
Translation is the process of making a(n) ______.
The acceleration of gravity on earth is approximately 10 m/s2 (more precisely, 9.8 m/s2. if you drop a rock from a tall building, about how fast will it be fall
Let f(x)=3x2+2. The quadratic function g(x) is the function f(x) stretched vertically by a factor of 4. Enter the equation of g(x) in the box. g(x)= ?
1. A heat lamp is designed to keep food and other things warm. Would it also make a good tanning lamp? Why or why not? 2.The wavelength of an electromagnetic w