agrullon1638 agrullon1638
  • 02-04-2022
  • Mathematics
contestada

Angel had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13 left. How much did each note book cost?

Respuesta :

symoorman1 symoorman1
  • 02-04-2022

Answer:

each notebook would cost $4

Step-by-step explanation:

21-13=8.    8/2=4

Answer Link

Otras preguntas

A family reunion of 27 decided to go to Six Flags Magic Mountain. Adult tickets cost 40 each and child tickets cost 30 each. The total cost of all tickets was
The line through (2,-1) and parallel to x-2y=6 has the equation: A. x-2y=4 B. 2x+y=3 C. x+2y=0
Where are the soft and hard palate located and what are their functions?
i need help with this too
Niles is the editor-in-chief for the paper. He takes his job very seriously and makes sure to set firm deadlines for all the section editors. It is his responsi
Frank just completed two tests. On his biology test, he earned a 55 while he earned a 70 on his chemistry test. The class average on the biology test was a 60 w
Among other things, the mississippian people were known for a. building mounds, some for ceremonial purposes and some as burial sites. b. living in tipis that c
How much was john Rolfe's tobacco crop worth?
Question 4 Unsaved (05.02 LC) Given the system of equations presented here: 2x + 4y = 14 4x + y = 20 Which of the following actions creates an equivalent syste
What are environmental indicators