schoolgirlineedhelp schoolgirlineedhelp
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

A caterer needs to buy 22 pounds of pasta to cater a wedding. At a local store, 8 pounds of pasta cost $12. How much will the caterer pay for the pasta there? work shown please.

Respuesta :

6744299
6744299 6744299
  • 03-03-2022

Answer:

1. 8/$12=21/$x then cross multiply.

2. 1/$1.5, we're looking for cost so $1 is more reasonable

3. $31.5

Step-by-step explanation:

12x 21/ 8 = 31.5

Answer Link

Otras preguntas

Which is true about models in science
a circle has a radius of 12 and a center at(-7,4) . find the equation of the circle. a. x^2 y^2=3.46 b. (x 7)^2 (y-4)^2=144 c. (x-7)^2 (y-4)^2=144 d. (x-4)^2 (y
In the western states, a dry creek is called an arroyo or _____.
places with continental climates typically have _______ summers and ________ winters warm; cool hot; cool warm; cold hot; cold
Ets is a department of health and human services program to promote health nationwide. true or false
Help me plzzzzzzz and do the same
Who is the head of executive branch of our government?
Explain the difference between population, community, and ecosystem
Which of the following quantum number combinations is not allowed in an atom? n = 2, l = 0, m subscript l = 0 n = 3, l = 2, m subscript l = -1 n = 6, l = 5,
The integration of eye, hand, and foot movements is called: * agility. balance. coordination. reaction time.