tamajaliwashington tamajaliwashington
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

1. Abbie is going out for pizza with her friends. For $60 total, they can buy p pizzas. Each
pizza costs $12.
Equation:

Respuesta :

12693496
12693496 12693496
  • 03-03-2022

Answer:

5 pizzas

12p=60

Step-by-step explanation: just divide 60 by 12 and then you get 5

Answer Link

Otras preguntas

1 ________________ are sudden, unexpected moments of sleep that last 4-5 seconds.
if an atom has 3 protons, 3 neutrons, and 2 electrons, what is the electrical charge of the atom?
Malloy solved the equation −5x − 16 = 8; his work is shown below. Identify the error and where it was made. −5x − 16 = 8 Step 1: −5x − 16 + 16 = 8
Jesse owns a sporting goods store that sells skis and snowboards. The store earns a profit of $52 for each ski sold and a profit of $64 for each snowboard sold.
A ___ field allows the user to select from a list of values.
(PLS HELP?) Quadrilateral WXYZ is a rectangle. The perimeter of triangle XYZ=24, XY+YZ=5x-1, and XZ=13-x. Find the length of WY.
Which of the following plays the most important role in chemical weathering? Ice The sun Wind Oxygen
Why was the tango dance not acceptable by society?
why are retired people hurt by inflation? a. retired people often buy products that are especially likely to experience inflation. b. they're afraid of change.
A professor uses a video camera to record the motion of an object falling from a height of 250 meters. The function f(x) = –5x2 + 250 can be used to represent t