ruthsarcenocorado ruthsarcenocorado
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

George bought 2.5 pounds of each type of fruit shown on the sign apples $1.30/lb,grapes $1.65/lb,bananas $0.49/lb.what was the total cost of the fruit he bought?

Respuesta :

SrabonC SrabonC
  • 03-03-2022

Answer:

$8.60

Step-by-step explanation:

Let’s find the cost for each item

Apples: 2.5 x 1.30 = 3.25

Grapes: 2.5 x 1.65 = 4.125

Bananas: 2.5 x 0.49 = 1.225

Now we will add all the costs which will give use our total!

3.25 + 4.125 + 1.225 = 8.6

So the answer will be $8.60

Answer Link

Otras preguntas

Which sets of traits correctly identifies those that are most likely to be considered inherited? A) eye color, height, professional athletic ability B) develop
Bonnie and Clyde like to travel, but they really need a place to call home when they are not traveling. They decide a condo would be a good fit, but are unsure
( I see you.) Verb in sentence is transitive or intransitive?
What is the same about both us and Florida constitution
Agh! Help!!! I am having a hard time
Luis studies the chart for an upcoming exam.Luis is most likely studying for which exam?pharmacotherapypharmacokineticspharmacogeneticspharmacogenomics
If numbers go on does that mean there rational ?
a new car worth $25,000 is depreciating in value by $5,000 per year. After how many years will the cars value be 5,000
molly has two older twin brothers if you multiply all three of their ages together you get 128 how old is molly and her brothers
what is the numerator and the denominator for 3/4​