antonioveguar964 antonioveguar964
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Anya buys some avocados that cost $1.50 each. What is the total cost of her
purchase?
O A. = 1.5+ c
O B. n=1.50
C. c = 1.5n
D. C=n divide 1.5

Respuesta :

antineromakayla2020 antineromakayla2020
  • 01-03-2022
Answer C
Because it says $1.50 EACH so to get the answer you’ll need to multiply $1.50 with each avocado she buys to get the total cost
Answer Link

Otras preguntas

Which river was used as a major trade route for the midwestern United States?
what is 3x + 4 x - √ 9
PLEASE HELP ME !!!!!!!!!!!! At Southside Middle School, 40% of the students play an instrument. There are 305 students. How many students play an instrument?
Question 9 Unsaved The job of the organelle circled is (there are several in the cell) to be the brain of the cell and give instructions to every part of
Please help I really don’t understand
Please answer and give an explanation!! 22 Points!!
I need to know everything there is i am not bright
Escribe la frase con el pronombre que reemplaza el OBJETO INDIRECTO. Rewrite the entire sentence replacing the indirect object with an indirect object pronoun.
Shi Huangdi, China’s first Emperor, is best known for all of the following EXCEPT A. embracing Taoist philosophy B. Building the first version of the great wall
Multiply and simplify: 3a(4a2 – 5a + 12) 7a3 – 2a2 + 15a 12a3 – 15a2 + 36a 12a2 – 15a + 36 7a2 – 2a + 15