ahmadsahi8184 ahmadsahi8184
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

At the seafood market, a pound of tuna cost $8. 55. Jeremy bought 8 3/5 lbs for a Sunday dinner.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2022

[tex][Hello,BrainlyUser][/tex]

Answer:

$73.53

Step-by-step explanation:

Since 1 Pounds cost → $8.55

Then 8 3/5 * $8.55 = 73.53

Hence, Jeremy bough 8 3/5 for $73.53

[CloudyBreeze]

Answer Link

Otras preguntas

A. If you have a Periodic Table that is NOT color coded, describe WHERE to look on the Periodic Table to find elements which have similar chemical properties. B
what percent of 75 is 15?
The Earth rotates about its axis from west to east. What piece of evidence about the Moon can we use to support this statement? A) The phases of the Moon change
What new movement arose from the Roe v. Wade decision, and how does that movement influence politics today?
what is the name of the city in which the county is located? A) county capital B) county center C) county seat D) county court
how many protons, neutrons, and electrons does one atom have for the element Ruthenium?
I forgot how to do this.
What method would produce disease resistant cattle in the shortest amount of time? A.) Genetic engineering B.) gene therapy C.) Natural selection D.) selective
What is the equivalent of pi over 4 radians in degrees?
In 1989, a bloody crackdown on students protesting in favor of greater democracy in resulted in strained relations between the u.s. and china