im2timescoolerthanu im2timescoolerthanu
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 04-02-2022

Answer:

10 cents.

Step-by-step explanation:

A dollar consists of 100 cents, if there are 10 sticks of gum we just have to divide 100 by 10 which gives us 10.

Hope this helps!

Answer Link
lijahdye0351
lijahdye0351 lijahdye0351
  • 04-02-2022

Answer:

.10 cents per stick of gum

Step-by-step explanation:

1.00 ÷ .10

brainliest???

Answer Link

Otras preguntas

What are the advantages and disadvantages of globalization
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
What are the advantages and disadvantages of globalization
What are the advantages and disadvantages of globalization
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
What are the advantages and disadvantages of globalization
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O