iDetectYT982 iDetectYT982
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Selena buys 4 peaches that weigh 1 pound in all. Each peach weighs the same amount. Peaches are on sale for $2.24 per pound.

Respuesta :

rbartlow2806 rbartlow2806
  • 01-02-2022

Answer:

4 ounces   IF...

Step-by-step explanation:

(16 ounces to a pound)

are they asking how much each peach weighs? (16/4=4)

Answer Link

Otras preguntas

What is a substance used to decrease the rate of a chemical reaction
What are four components of emotional intelligence?
suppose the column of the square matrix is linearly independent. What are solutions of Ax=0?
a rectange has a width of 9 units and a length of 40 unit. what is the length in diagonal
Because of the density of vehicle in urban areas, you should ____. A. Install sensors on all sides of your vehicle B.keep an eye on your blind spots and watch
Which of the following describes the chromosomes in a fertilized egg? A. Only from the mother B. Only from the father C. The diploid number D. The haploid
An eagle is flying horizontally at a speed of 3m/s when the fish in her talons wiggles loose and falls into the lake 10m below. Calculate the velocity of the fi
What is your weight on Venus, assuming that the acceleration due to gravity on Venus is 8.875 m/s^2 and your mass is 50 kg.
Which type of heat transfer can happen through empty space?
explain why there must be at lest two given lines on any given plane