eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

According to Reference Table H, what is the vapor pressure of propanone at 45°C? (1) 22 kPa (3) 70. kPa(2) 33 kPa (4) 98 kPa
Which was the first labor strike to end with the president intervening on behalf of the workers? (1) 1886 Haymarket Affair (3) 1902 Anthracite Coal Strike (2) 1
Which motion occurs at a rate of approximately one degree per day?
A distance of 1.0 meter separates the centers of two small charged spheres. The spheres exert gravitational force F g and electrostatic force Fe on each other.
Why do Buddhists reject the idea of the Hindu caste system?
7. In which one of the following sentences is but used as a preposition? A. I wanted to leave, but I was embarrassed to do so. B. We discovered that Ca
How did the bourgeoisie differ from the people from the third estate?
What are inventions that help us manufacture,stay healthy,stay safe,and provide energy
Which process occurs at the anode in an electrochemical cell? (1) the loss of protons (2) the loss of electrons (3) the gain of protons (4) the gain of electron
in what way was maryland different from the other english colonies