jennylynn0731 jennylynn0731
  • 02-01-2022
  • Mathematics
contestada

The cost for a pack of 25 pens is4 .75
Find the unit price in dollars per pen.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

hypelearner
hypelearner hypelearner
  • 02-01-2022

Answer:

0.20

Step-by-step explanation:

4.75 divide by 25 = 0.19

then 0.19 rounds to 0.20

Answer Link

Otras preguntas

How does sectionalism affect economics today?
One third of the opposite of a number is less than 12
did the columbian exchange bring more changes to the Americas or to Europe
a cartographer runs a printing press. true or false?
Prehistoric Indian civilizations created them • made of dirt by hundreds of workers • used for different purposes, like burying the dead or building sites for i
Influential Republicans include Ronald Reagan, Abraham Lincoln, Richard Nixon, and __________. a. Franklin d. Roosevelt b. Ulysses S. Grant c. John F. Kennedy
Which word does not represent a type of behavior? A. patrimonial B. naive C. pedantic D. puerile
A cat spends about 7 out of 10 hours sleeping. About what present of the cats day is spent sleeping
does it make sense to connect the points on the graph with a solid line? Explain
how did the French and Indian war draw the colonist closer together but increase friction with Britain