alanolea9382 alanolea9382
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

At a pet store supply store, 7 pounds of treats cost $20.65. If Bob needs 3 pounds of treats, how much would it cost him?

Respuesta :

TeaLearnsStuff
TeaLearnsStuff TeaLearnsStuff
  • 03-12-2021

Answer:

$8.85

Step-by-step explanation:

20.65/7 = 2.95

2.95 x 3 = 8.85

$8.85

Answer Link
madi736
madi736 madi736
  • 03-12-2021
answer is $8.85 (i think)
Answer Link

Otras preguntas

Whose explorations led to a greater knowledge of North America, the Arctic, Australia, and the Hawaiian islands?
The people of Sumer planted wheat and irrigated their fields in order to have a surplus of food. a. True b. False
write the following number in expanded and word form 5,325,603.712
What is 48 divided by 2 (9+3) =?
what is 125^2/3 in simplest form? and What is \sqrt[5]({-245} ) ^{5} in simplest form?
3x+15-7x=-7 solve for x
0.0072 in expanded form
WHAT IS THE PROCEDURE OF CONSTITUTIONAL AMENDMENT?
what is the square root of 1026?
Billy goes to a car rally. He keeps a note of the race times of the cars in minutes: 122,133,142,154,122,156,134. What is the range of the times?