aagular28 aagular28
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

Bob payed $5.60 for 0.8 lb of fresh peaches.
How much would 3.25 lb of peaches cost?

Respuesta :

murphy512 murphy512
  • 03-12-2021

Answer:

$22.75

Step-by-step explanation:

first you want to put money over pounds giving you 5.6/0.8 now u divide to get the rate (7).

Now since you know that you got the rate you want to times 3.25 by 7 (22.75)

Answer Link

Otras preguntas

At school of the girls who tried out for the basketball team 12 were selected . Of the 40 boys who tried out 16 were selected are the ratios of student the equi
A8 x 3B = 2730 What number is A and B?      You don't have to explainPlease answer soon
Express the ratio or rate as a fraction in simplest form 35 out of 149
how old am i if 200 reduced by 2 times my age is 16
Which of the following statements shows the halving and doubling strategy to find 28 x 50
Which Pair Of Numbers Is Relatively Prime? A. 28 and 35 B. 10 and 25 C. 14 and 49 D. 32 and 45
what are the equivalent fractions to 20/24
What is the distrutive property for 9(x+5+8y)
Questions: 1. What is your weather forecast? 2. Was your forecast correct? If so, explain why you think you came to the correct conclusion. If not, explain w
how does 0.008 compare to 0.08?