We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

What is an amendment?
What is the name of the Speaker of the House of Representatives now?
True or False The segments shown below could form a triangle. A_________C is 6 C_____B is 5 B_____________A is 8
How/why do copy machines produce o zone?
Which change results in the formation of different substances? (1) burning of propane (2) melting of NaCl (s) (3) deposition of CO2(g) (4) solidification of wat
What was one important thing that Abraham Lincoln did?
How old do citizens have to be to vote for President?
In an oxidation-reduction reaction, the number of electrons lost is (1) equal to the number of electrons gained (2) equal to the number of protons gained (3) le
Name one problem that led to the Civil War.
Name one state that borders Canada