Plxgd Plxgd
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

if the total cost C for p pounds of pepperoni if each pound cost 4.86

Respuesta :

agator824catdog47
agator824catdog47 agator824catdog47
  • 03-01-2017
costs $.59c(p) = .59p. C(p) has unit $/lbs, p=lbs
Answer Link

Otras preguntas

An S3 heart sound is often associated with? a. CHF b. COPD c. Atrial fib. d. Ventricular fib.
Which of the following pulmonary term correlates with the definition: bronchospasm of the bronchial walls? a. Wheezes b. Rhonchi c. Stridor d. Pleural Rub
Which saying would Massachusetts Bay Colony Governor John Winthrop agree with? Select the best answer from the choices provided. Every man for himself. All’s fa
During the Renaissance, applying humanist ideas to government meant that people began to support government more. support government less. debate about governme
After Macbeth kills King Duncan, in a fever of guilt, he brings the daggers he used to kill the king back to his chambers. Lady Macbeth demanded that Macbeth re
A triangle has interior angles equal to 55, 70 and x. What is the value of X? A:180 B:125 C:55 D:10
Tamara bought one quart of juice. She drank one pint of juice. How many cups are left?
The Babylonian Exile was also known as the Babylonian Exodus. Captivity Diaspora. Migration
the us economy after world war 1 relied in large part on · loans from aboard · construction · inflation · farming
A word starting in tele meaning to speak at a distance