aniyahibbott
aniyahibbott aniyahibbott
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

A pack of glue sticks costs $1.75 Mrs. Graydon bought 6 packs of glue sticks for her class.How much money did she spend​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2021

Multiply number of packs bought by the price per pack:

6 x $1.75 = $10.50

Answer: $10.50

Answer Link
averi04 averi04
  • 02-11-2021
she spent 10.50 on glue sticks
Answer Link

Otras preguntas

Question in the picture
What was the name of the philosopher that influenced thomas jefferson when writing the declaration of independence?
What is the reason that different places on Earth experience seasons at different times
During which years did the french and indian war take place? A.) 1700-1776 B.) 1754-1763 C.) 1812-1815 D.) 1775-1780
PLEASE HELP! FRENCH! ANSWER CAN BE IN ENGLISH OR FRENCH!! ANSWER MUST BE 4-6 SENTENCES LONG.
i need the volume but i forgot formula
According to the excerpt from Clay’s speech, this tariff bill was designed to _____. a. promote American industry c. limit American exports b. eliminate foreign
why is Alice not interested in her sisters book?
Which of the following foods is NOT a nutrient-dense food? A. oatmeal B. salsa C. veggie pizza D. frosted cereal Please select the best answer from the choi
original price: 60 markup:15% what is retail price