sindyhernandez551
sindyhernandez551 sindyhernandez551
  • 01-11-2021
  • Mathematics
contestada

a group of four friends went to a sporting event it cost a total of $20 for them to go how much did it cost for each of them to get in (plzz I need this right know) ​

Respuesta :

ui24kasuvb
ui24kasuvb ui24kasuvb
  • 01-11-2021
5$ each because the total is 20$ and you have 4 friends so if you divide 20 by 4 you get 5$.
Answer Link
jessiluvsdance
jessiluvsdance jessiluvsdance
  • 01-11-2021

Answer:

$5 per person

Step-by-step explanation:

total÷number of friends=amount per person

20÷4=5

Answer Link

Otras preguntas

Kyle purchased a 20 lb. pumpkin for $5.95. Elizabeth purchased a 15 lb. pumpkin for $5.00. Elijah purchased an 8 oz. pumpkin for $ 0.16. Who got the best deal?
If 2.2 lbs = 1.0 kg, and Megan Progress weighs 130 lbs, what is her weight in newtons? W = N (Round your answer to nearest whole number)
I need urgent help with 13 also? please help! It’s urgent!
Which revision changes this sentence from passive voice to active voice? While Jessica hurried down the crowded sidewalk, the money was stolen right out of her
Which of the following lists is not in order from smallest to largest? 10.1, 10.5, 11.2, 12.9 4.75, 4.8, 4.92, 5 0.5, 1.3, 2.6, 3.8 2.33, 1.87, 3.6, 7.1
To paint a sunset, Tran makes a shade of orange paint using 5 5 drops of red paint for every 8 8 drops of yellow paint. If Tran uses 15 15 drops of red pain
Someone please solve this
10, 166.463632 rounded to the nearest whole number
What did madame schachter see in her vision
what are the three main groups of caribbean islands?