Seudónimo Seudónimo
  • 02-01-2017
  • Mathematics
contestada

24lbs of potatoes cost $288. How much would 29lbs cost?

Respuesta :

absta2710 absta2710
  • 02-01-2017
300 dollars
288 divided by 24 = 12
288 + 12 = 300 dollars
Answer Link
izzirpmm
izzirpmm izzirpmm
  • 02-01-2017
$348 you divide 288 by 24 to get the single amount and then multiply the single amount by 29. since the single amount is 12 dollars when multiplied by 29 it is 348

Answer Link

Otras preguntas

What is 50/100 in simplest form.
a rock thrown horizontally at 20m/s from the top of a building 63m high. How far from the base of the building does the rock land?
What is the greatest common factor of the terms in the polynomial
The length of each side of the square is represented by x-2 and the perimeter is 48 inches
Which statement demonstrates investing in physical capital to increase productivity
There is no court above all other courts in the U.S. Is the above statement true or false?
The case of Late Corporation of the Church of Jesus Christ of Latter-day Saints v. United States did all of the following except: A:Dissolved the Church as a le
Lincoln's decision to arm black soldiers occurred at what point?
what is the steps for opening paint application ​
Many people migrated to the Sunbelt to A. buy inexpensive land and start family farms. B. work in the defense, aerospace, electronics, and petrochemical industr