k3e2tballsupers k3e2tballsupers
  • 01-01-2017
  • Mathematics
contestada

40 pounds of dog food cost $50 how much would 35 pounds of dog food cost

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 01-01-2017
50:40=x:35
5/4=x/35
times both sides by (4*35)
5*35=4x
175=4x
divide both sides by 4
43.75=x

costs $43.75
Answer Link

Otras preguntas

Is the Amps in a parallel circuit the same throughout? Like in a series circuit, the A (amps) is the same throughout I don't know if it applies to parallels tho
how to map a triangle onto itself
When water freezes it's density gets lower the change in density is different than that of most substances most substances get denser when they become solid whe
The coach needs 12 lbs of peanut butter to feed his football team. if he buys peanut butter in jars containing 1 1/4 lbs, how many jars should he buy
Solve the inequality. –5x – 7 < 28
x= 90, y=47 x=43, y= 47
What is the statistical study of human population called? a. geography b. demography c. topography d. archaeology
Which sentence uses the correct positive form of gracefully? A. I dance more gracefully than I walk. B. Sabrina is a very graceful dancer. C.
All of them plz btw look at my other answer to see to data
What type of figurative language is the sunflowers walk with the sun each day on her path and put her to bed each night