mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Regular 16oz 336 Family Sized 40 oz 760 what is the per ounce for both class=

Respuesta :

abdulazizghumman abdulazizghumman
  • 03-10-2021

Answer:

Regular = $0.21 per ounce, Family = $0.19 per ounce

Step-by-step explanation:

Regular

16oz = $3.36

                         Divide by 16 on both sides

1oz = $0.21

Family

40oz = $7.20

                          divide by 40 both sides

1oz = $0.19

Answer Link

Otras preguntas

How do you calculate an object's distance?
LAB: Formatted output: Hello World! Write a program that outputs "Hello World!" For ALL labs, end with newline (unless otherwise stated) LAB ACTIVITY 1.15.1: LA
What atom has 5 neutrons and an atomic number of 5?
cjvnfeuhdfyguvfhvdfhuvn Helppp
Which logic gate produces an output of 1 only if both it’s inputs are 0?
calculate m-8-n if m=25 and n=7​
Which would the phrase "the difference between a number and 2" look like as a variable expression? x−2 2x−2 2x + 2 2 + x
how to write an application to manager for changing gym equipments in camp. ​
please help me with this question.​
If one penny, two dimes, and one quarter are added to the bag, what is the new probability that Marissa will draw a nickel? Write your answer as a fraction, as